Kolejna odsłona wystawy fotografii GTR

W dniu 1 maja 2005r., w pałacu w Narolu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej GTR. Jest to już druga odsłona naszych prac, po pierwszej w Zamościu, w lutym br. Zdjęcia prezentujące piękno roztoczańskich pejzaży wyjątkowo uroczo prezentowały się w surowych pałacowych wnętrzach.

A to za sprawą Fundacji Pro Academia Narolense i prof. Władysława Kłosiewicza, który w odbudowywanym XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym zamierza utworzyć artystyczne centrum szkoleniowe i naukowe. Za swą działalność Fundacja otrzymała właśnie dyplom laureata Pierwszej Nagrody w Konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską PRO PUBLICO BONO w kategorii inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.

Wystawa GTR w Narolu - fot. Omega

Na otwarciu obecni byli przedstawiciele miejscowej władzy oraz ludzie świata kultury. Prezes GTR Michał Pluta, nawiązał kontakty z nowymi osobami, organizacjami i fundacjami, które działają na Roztoczu lub zajmują się Roztoczem.

- Było mi bardzo miło gdy mogłem oprowadzić po naszej wystawie i przybliżyć nieco naszą grupę, znanemu reżyserowi panu Krzysztofowi Zanussiemu – mówi.
- Nawiązaliśmy kontakt z aktorem Stefanem Szmidtem, który jest prezesem Fundacji Kresy 2000. Przeprowadziłem z panem Stefanem długą rozmowę, którą zakończyliśmy postanowieniem o współpracy obu organizacji, oraz przyszłych wspólnych inicjatywach.


Wystawa GTR w Narolu - fot. Jaras

Przy okazji rozmów z burmistrzem Narola, panem Stanisławem Wosiem, ustalono wstępny plan działań mających na celu ratowanie i zabezpieczenie przed dewastacją cerkwi w Krupcu, Woli Wielkiej i Płazowie. W pracach będą uczestniczyć również członkowie GTR.

W rozmowie z wójtem Lubyczy Królewskiej, panem Sławomirem Jasińskim, postanowiono o możliwości pokazania naszej wystawy w Lubyczy Królewskiej. Kolejne miejsca, w którychv prawdopodobnie[nbsp]będzie można obejrzeć zdjęcia w przyszłości, to Nadrzecze, Lubartów i Kraśnik.

Wystawa GTR w Narolu - fot. Jaras


Pragniemy serdecznie podziękować panu prof. Władysławowi Kłosiewiczowi i Fundacji Pro Academia Narolense za umożliwienie GTR wystawienia zdjęć z Roztocza w salach pałacu Łosiów. Fundacja i Grupa Turystyczna Roztocze nawiązały współpracę już jesienią 2003 roku, a w listopadzie 2003r. odbyło się wspólne spotkanie w Narolu , którego głównym tematem był m.in. los i przyszłość cerkiewek Roztocza Południowego.

Wystawa GTR w Narolu - fot. Omega